Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Centrum Energii Odnawialnej

Raciąż

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Projekt domu to najlepszy moment na fotowoltaikę

Autor: Centrum Energii Odnawialnej, publikacja: 2020-10-07

Coraz więcej osób zaczyna interesować się tematem instalacji fotowoltaicznych. Z jednej strony zaczynają dostrzegać potrzebę ochrony środowiska, z drugiej strony zaś zwracają uwagę na argument ekonomiczny, prowadzący do uniezależnienia się od korporacyjnych dostawców energii. W jednym, jak i też drugim przypadku przyszli właściciele słonecznych elektrowni zadają sobie pytanie dotyczące momentu rozpoczęcia prac montażowych. Szczególnie istotny jest on u inwestorów budujących dom od podstaw, zaś mniejsze pole manewru mają ci, których dom już stoi. W niniejszym opracowaniu skupimy się na tych pierwszych.

Instalacja fotowoltaiczna – projekt

Projekt domu z fotowoltaiką – kiedy najlepiej zakładać instalację?

Temat instalacji fotowoltaicznej powinien pojawić się już na etapie tworzenia koncepcji domu i jego posadowienia w stosunku do stron świata. To w tym momencie możemy zazwyczaj swobodnie określić sposób ustawienia bryły budynku na działce i wówczas warto ją ukierunkować tak, aby jedna z połaci dachu mogła być skierowana do południa, ewentualnie ku zachodowi. Właśnie na tak ustawionej połaci dachu słońce będzie miało możliwość maksymalnie długo naświetlać znajdujące się na niej moduły fotowoltaiczne (generatory).

Konstrukcja dachu pod panele fotowoltaiczne

Zostając jeszcze na chwilę przy samym dachu, warto wiedzieć, że jego kąt nachylenia w granicach 25-40 stopni jest optymalny dla uzysków fotowoltaiki. Oczywiste jest też takie rozplanowanie okien dachowych, kominów oraz innych elementów dachowej infrastruktury, żeby na omawianej połaci zmieściła się wymagana ilość modułów fotowoltaicznych. Przykładowo dla średniej wielkości domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp potrzebna jest powierzchnia ok. 30 m2.

Instalacja fotowoltaiczna – trasa kablowa

Istotnym elementem jest przemyślenie trasy kablowej, prowadzącej od modułów fotowoltaicznych do rozdzielni domowej. Wystarczy podczas wykonywanych prac związanych z montażem instalacji elektrycznej domu poprowadzić rurkę instalacyjną na ww. trasie, a nawet – po konsultacji ze specjalistą posiadającym uprawnienia do montażu fotowoltaiki – umieścić w niej przewody solarne o odpowiednim przekroju.

Montowanie paneli fotowoltaicznych

Po wykonaniu przedstawionych działań należy bez przeszkód kontynuować budowę wymarzonego domu, włącznie z jego wykończeniem. Natomiast instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana już w kolejnym etapie. Wówczas pewne będzie jej maksymalne wykorzystanie pod względem możliwości produkcyjnych, co nie pozostanie bez wpływu na rentowność całego przedsięwzięcia i wyższą stopę zwrotu.

Czytaj też: Fotowoltaika – ceny, opłacalność, zysk

Fotowoltaika - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 25 327 Sprzedawców Fotowoltaiki najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o fotowoltaice